TRINITY: Nowe podejście do leczenia HER2-dodatnich nowotworów żołądka

Innowacyjna terapia w leczeniu HER2-dodatniego raka żołądka – badanie TRINITY

Badanie TRINITY to przełomowe wieloośrodkowe badanie kliniczne fazy II, które ocenia skuteczność trastuzumabu deruxtecan (T-DXd) w połączeniu z chemioterapią u pacjentów z HER2-dodatnim gruczolakorakiem przełyku, żołądka lub połączenia przełykowo-żołądkowego. Badanie ma na celu poprawę wyników leczenia poprzez personalizację terapii i wykorzystanie innowacyjnych metod diagnostycznych.

Innowacyjne badanie TRINITY w leczeniu nowotworów HER2-dodatnich z wykorzystaniem nowoczesnych metod diagnostycznych.

Czy TRINITY zmienia podejście do leczenia HER2-dodatnich GEA?

W niniejszym badaniu przedstawiono protokół wieloośrodkowego, randomizowanego, otwartego badania interwencyjnego fazy II o nazwie TRINITY (NCT06253650), którego celem jest ocena aktywności, skuteczności i bezpieczeństwa trastuzumabu deruxtecan (T-DXd) w połączeniu z kapecytabiną lub 5-fluorouracylem jako leczenia pooperacyjnego u pacjentów z miejscowo zaawansowanym gruczolakorakiem przełyku, żołądka lub połączenia przełykowo-żołądkowego z nadekspresją/amplifikacją HER2 i pozytywnym wynikiem ctDNA po przedoperacyjnej chemioterapii FLOT i radykalnej operacji.

Nowotwory żołądka lub połączenia przełykowo-żołądkowego (GEJ) są wysoce agresyjnymi chorobami, będącymi jedną z głównych przyczyn zgonów związanych z rakiem na całym świecie. Podstawą leczenia zlokalizowanych gruczolakoraków żołądkowo-przełykowych (GEA) w krajach nieazjatyckich jest integracja radykalnej operacji z okołooperacyjnym leczeniem systemowym, które ma na celu poprawę szans na wyleczenie poprzez zwiększenie odsetka resekcji radykalnych i eliminację mikroognisk przerzutowych, które ostatecznie mogłyby prowadzić do nawrotu choroby. Badanie FLOT4-AIO ustanowiło obecny standard wyboru chemioterapii okołooperacyjnej, wspierając stosowanie kombinacji fluorouracylu, oksaliplatyny i docetakselu (FLOT). Mimo to rokowanie pozostaje wysoce niezadowalające, z 5-letnim przeżyciem całkowitym (OS) wynoszącym około 40% dla pacjentów z chorobą zlokalizowaną/miejscowo zaawansowaną.

Kluczowe informacje o badaniu TRINITY:

  • Wieloośrodkowe, randomizowane badanie fazy II oceniające skuteczność trastuzumabu deruxtecan (T-DXd) w połączeniu z chemioterapią
  • Skierowane do pacjentów z HER2-dodatnim gruczolakorakiem przełyku, żołądka lub połączenia przełykowo-żołądkowego
  • Składa się z dwóch faz: obserwacyjnej i interwencyjnej
  • Randomizacja 1:1 do ramienia eksperymentalnego (T-DXd + chemioterapia) lub kontrolnego (standardowa chemioterapia FLOT)
  • Planowana liczba pacjentów: 46 (około 23 na ramię)

Jak zaprojektowano badanie TRINITY?

Badanie TRINITY zostało zaprojektowane jako badanie typu proof-of-concept, które obejmuje fazę obserwacyjną oraz interwencyjną. W fazie obserwacyjnej rekrutowani są pacjenci z HER2-dodatnim miejscowo zaawansowanym gruczolakorakiem przełyku, żołądka lub połączenia przełykowo-żołądkowego, otrzymujący standardowe leczenie perioperacyjne zgodnie z najlepszą praktyką kliniczną. Nadekspresja/amplifikacja HER2 jest weryfikowana lokalnie na materiale archiwalnym pobranym przed rozpoczęciem przedoperacyjnej chemioterapii FLOT, z późniejszą centralną weryfikacją. Ocena ekspresji HER2 jest przeprowadzana zgodnie ze standardowymi wytycznymi praktyki klinicznej: w guzach z wynikiem 0 lub 1+ status HER2 jest określany jako negatywny; w guzach z wynikiem 3+ status HER2 jest określany jako pozytywny; w guzach z wynikiem 2+ przeprowadzana jest hybrydyzacja in situ (ISH) w celu określenia przypadku jako pozytywnego (IHC 2+ i ISH amplifikowane) lub negatywnego (IHC 2+ i ISH nieamplifikowane).

Pacjenci zakwalifikowani do fazy obserwacyjnej przechodzą standardowe leczenie przedoperacyjne FLOT (4 cykle) oraz radykalną operację. W ramach fazy obserwacyjnej pacjenci poddawani są dwóm eksploracyjnym płynnym biopsjom (LB) i pobraniom jednojądrzastych komórek krwi obwodowej (PBMC) przed rozpoczęciem przedoperacyjnego FLOT i po jego zakończeniu (tj. przed operacją). Następnie, 2-6 tygodni po operacji, pobierana jest próbka krwi, która służy do analizy obecności krążącego DNA nowotworowego (ctDNA) przy użyciu testu Signatera™ z oznaczeniem CE.

Jakie strategie leczenia i randomizacja są stosowane?

Po spełnieniu kryteriów kwalifikacyjnych, pacjenci są randomizowani w stosunku 1:1 do ramienia eksperymentalnego lub kontrolnego. Ramię eksperymentalne otrzymuje T-DXd (w dawce 6,4 mg/kg dożylnie co 3 tygodnie) plus kapecytabinę (1000 mg/m² doustnie dwa razy dziennie w dniach 1-14 co 3 tygodnie) lub 5-fluorouracyl (600 mg/m²/dzień w ciągłym wlewie dożylnym w dniach 1-5 co 3 tygodnie), według wyboru badacza, przez 6 cykli. Ramię kontrolne otrzymuje standardową pooperacyjną chemioterapię FLOT przez 4 cykle, stosując dawki przyjęte w ostatnim cyklu fazy przedoperacyjnej.

Przed każdym cyklem leczenia i podczas wizyty końcowej, pacjenci przechodzą badanie fizykalne, ocenę leków towarzyszących i zdarzeń niepożądanych, ocenę laboratoryjną oraz eksploracyjną płynną biopsję i pobranie PBMC. Echokardiogram lub MUGA wykonywane są co 3 miesiące podczas leczenia T-DXd, a EKG przed czwartym cyklem T-DXd. Po randomizacji pacjenci poddawani są badaniu CT klatki piersiowej i jamy brzusznej co 3 miesiące przez 1 rok w celu monitorowania wystąpienia klinicznego nawrotu choroby. W fazie obserwacyjnej pacjenci przechodzą seryjne eksploracyjne LB w określonych momentach, 3, 6 i 12 miesięcy od daty randomizacji oraz podczas obserwacji zgodnie ze standardową praktyką kliniczną i w momencie nawrotu choroby.

Cele i innowacyjne aspekty badania:

  • Główny punkt końcowy: ocena wskaźnika eliminacji ctDNA po roku od randomizacji
  • Wykorzystanie nowoczesnego testu Signatera™ do wykrywania minimalnej choroby resztkowej (MRD)
  • Monitorowanie skuteczności terapii poprzez seryjne płynne biopsje
  • Potencjał do zmiany standardu leczenia pacjentów z HER2-dodatnim wczesnym stadium GEA
  • Personalizacja leczenia w oparciu o markery molekularne i monitoring ctDNA

Czy eliminacja ctDNA może być kluczem do sukcesu terapeutycznego?

Głównym punktem końcowym badania jest ocena wskaźnika eliminacji ctDNA w ramieniu T-DXd plus kapecytabina/5-fluorouracyl w porównaniu ze standardową kontynuacją FLOT po roku od randomizacji. Drugorzędowe punkty końcowe obejmują ocenę skuteczności ramienia eksperymentalnego w porównaniu ze standardem opieki w zakresie całkowitego przeżycia, przeżycia wolnego od choroby i przeżycia wolnego od przerzutów, a także wpływu na jakość życia pacjentów, poprzez badanie wyników zgłaszanych przez pacjentów (PROs) przy użyciu kwestionariuszy jakości życia EORTC QLQ-C30, EORTC QLQ-STO-22 i EuroQol EQ-5D-5L.

Wielkość próby została oszacowana przy założeniu, że wskaźnik eliminacji ctDNA po roku wynosi 10% po pooperacyjnym FLOT u pacjentów z dodatnim ctDNA po przedoperacyjnym FLOT i operacji w ramieniu kontrolnym, oraz docelowy wskaźnik eliminacji ctDNA po roku wynosi 35% po pooperacyjnym T-DXd plus kapecytabina/5-fluorouracyl w ramieniu eksperymentalnym. Łącznie wymaganych będzie 46 pacjentów (około 23 pacjentów na ramię), aby móc stwierdzić wyższość strategii eksperymentalnej, z jednostronnym błędem alfa i beta wynoszącym odpowiednio 0,10 i 0,20. Zaplanowano analizę pośrednią dotyczącą bezpieczeństwa i wykonalności po tym, jak pierwsi 6 pacjentów ukończą pierwsze 3 cykle leczenia uzupełniającego w ramieniu eksperymentalnym.

Wszystkie analizy dla punktów końcowych badania będą przeprowadzane w populacji zgodnej z zamiarem leczenia, czyli u każdego pacjenta, który został zrandomizowany w badaniu zgodnie z przydziałem do randomizowanego leczenia, z wyjątkiem analizy bezpieczeństwa, która zostanie przeprowadzona na zestawie analizy bezpieczeństwa, składającym się ze wszystkich pacjentów, którzy otrzymali co najmniej 1 dawkę badanych leków.

Badanie TRINITY stanowi ważny krok w kierunku personalizacji leczenia pacjentów z HER2-dodatnimi gruczolakorakami przewodu pokarmowego, wykorzystując nowoczesne narzędzie diagnostyczne, jakim jest płynna biopsja, oraz innowacyjny lek T-DXd, który może zwiększyć odsetek wyleczeń pacjentów z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. W przeciwieństwie do predefiniowanych statycznych paneli ctDNA, Signatera jest spersonalizowanym testem opartym na informacjach o guzie, który zapewnia wykrywanie MRD z wysoką czułością i swoistością, umożliwiając wykrywanie wariantów genetycznych aż do częstości alleli 0,01%.

Badanie TRINITY opiera się na solidnych podstawach naukowych, biorąc pod uwagę dane z badań takich jak MAGIC, które jako pierwsze wykazało wyższy wskaźnik resekcji radykalnej (79,3% vs 70,3%, p = 0,03) i przewagę przeżycia (5-letnie OS: 36% vs 23%, p = 0,009) przy zastosowaniu strategii okołooperacyjnych w porównaniu z samą operacją. Następnie badanie AIO4-FLOT wykazało wyższość kombinacji fluorouracylu, oksaliplatyny i docetakselu (FLOT), powtarzanej przez 4 cykle okołooperacyjnie, w porównaniu z ECF/ECX pod względem resekcji R0 (85% vs 78%), wskaźnika całkowitej odpowiedzi patologicznej (pCR) (16% vs 6%) i przeżycia (mediana OS: 50 miesięcy vs 35 miesięcy, odpowiednio, p = 0,012).

Wyniki badania TRINITY mogą przyczynić się do zmiany standardu postępowania u pacjentów z HER2-dodatnim wczesnym stadium GEA, którzy odnoszą mniejsze korzyści ze standardowego podejścia i są narażeni na wyższe ryzyko nawrotu choroby.

Podsumowanie

Badanie TRINITY to wieloośrodkowe, randomizowane badanie fazy II, które koncentruje się na ocenie skuteczności trastuzumabu deruxtecan w połączeniu z kapecytabiną lub 5-fluorouracylem u pacjentów z HER2-dodatnim gruczolakorakiem układu pokarmowego. Badanie składa się z fazy obserwacyjnej i interwencyjnej, gdzie pacjenci po standardowej chemioterapii FLOT i operacji są randomizowani do ramienia eksperymentalnego (T-DXd plus chemioterapia) lub kontrolnego (standardowa chemioterapia FLOT). Głównym celem jest ocena eliminacji krążącego DNA nowotworowego (ctDNA) po roku od randomizacji. Do badania planuje się włączyć 46 pacjentów, a wyniki mogą przyczynić się do zmiany standardu postępowania w tej grupie chorych. Badanie wykorzystuje nowoczesne narzędzia diagnostyczne, w tym spersonalizowany test Signatera do wykrywania minimalnej choroby resztkowej.

Bibliografia

Nasca Vincenzo, Bergamo Francesca, Foltran Luisa, Antonuzzo Lorenzo, Bencardino Katia, Dell’Aquila Emanuela, Corallo Salvatore, Spallanzani Andrea, Brunetti Oronzo, Spada Daniele, Tamberi Stefano, Cella Chiara Alessandra, Avallone Antonio, Fornaro Lorenzo, Di Donato Samantha, Strippoli Antonia, Puccini Alberto, Tamburini Emiliano, Palermo Federica, Morano Federica, Pietrantonio Filippo and Raimondi Alessandra. Adjuvant TRastuzumab deruxtecan plus fluoropyrimidine versus standard chemotherapy in HER2-positive gastric or gastroesophageal cancer patients with persistence of minimal residual disease in liquid biopsy after pre-operative chemotherapy and radical surgery: the multicentre, phase II randomized TRINITY trial. BMC Cancer 2025, 25, 1005-1020. DOI: https://doi.org/10.1186/s12885-025-14063-6.

Zobacz też:


programylekowe.pl

Najnowsze poradniki: